Momentka z historie ájurvédy a masáže

Víte, co zajímavého jsem se dozvěděla, když jsem se ponořila do studia ájurvédské masáže? Že Ájurvéda, která je úctyhodným zdravotnickým systémem s více než 5000 letou historií, považuje masáž za základní léčebný nástroj! No nezní to úžasně? Masáž jako lék. Naprosto mě to očarovalo. Málokterá péče o tělo má tak hluboké kořeny jako právě ájurvéda. Tento systém považuje naše tělo za jedinečný celek, kde vše souvisí s vším. A masáž hraje klíčovou roli v udržování tohoto systému v rovnováze.

Není to jen o příjemném pohybu rukou po těle. Je to mnoho víc. Jde o hru s energiemi, o aktivaci marma bodů (podobně jako v akupunktuře), o propojení tělesných a psychických aspektů našeho bytí a o očistu těla od toxinů. To všechno je ájurvédská masáž. A dominantní roli v ní hrají dokonce i přírodní oleje, které obsahují byliny a koření s léčivými účinky. Je to všechno tak fascinující, že jsem se rozhodla sdílet s vámi své poznatky. Tak pojďme na to!

Rodiště ájurvédy a masáže: Indie

Neodmyslitelně spojená s Indií, ájurvéda je hluboko zakořeněná v indické kultuře. A jelikož je moje oblíbená kuchyně indická (omlouvám se všem příznivcům těstovin), rozhodla jsem se prozkoumat, jak se to všechno začalo.

Ájurvéda je sanskrtské slovo, které doslova znamená "věda o životě". To k nám promlouvá za vše, co? Všeobecně se věří, že ájurvéda se vyvinula z meditací velkých indických mudrců, kteří své léčivé vědomosti předávali z generace na generaci. Praktikování ájurvédy, včetně masáže, je tak staré jako sama civilizace. Mnoho z těchto mudrců nejdříve putovalo po Himalájích, kde hledali a sbírali léčivé byliny, aby je použili při léčení všedních nemocí a únav. A tak se rodila ájurvéda.

Jak probíhá ájurvédská masáž?

Když jsem měla příležitost vyzkoušet ájurvédskou masáž poprvé, byla jsem naprosto fascinována. Je to zcela unikátní zážitek, který je jen těžko srovnatelný s jakoukoli jinou masáží, kterou jsem kdy měla. A věřte mi, měla jsem jich hodně. Koneckonců, kdo by odolal příjemnému uvolnění po náročném dni?

Ájurvédská masáž začíná konzultací s terapeutem, který se snaží určit váš ájurvédský typ, nebo takzvanou došu. To je důležité, protože každá doša vyžaduje specifický přístup a masážní techniky. Jsou tři typy doš: Vata (vzduch a éter), Pitta (oheň a voda) a Kapha (země a voda). A právě na základě vaší doši se terapeut rozhodne, jaký typ masáže a olejů bude pro vás nejvhodnější.

Při samotné masáži terapeut pracuje s celým tělem. Začíná od nohou a pohybuje se nahoru až k hlavě. Je to jako kdyby putoval po vašem těle, přičemž všude zanechává stopu uvolnění a harmonie. Nezapomíná ani na břicho, které je v ájurvédě považováno za centrum tělesné a duševní energie.

Výhody a účinky ájurvédské masáže

Neměla bych být ta, kdo vás od toho zastavuje, ale myslím, že je důležité zmínit, že ájurvédská masáž je něco víc než jen odpočinková procedura. Je to skutečný léčebný nástroj, který má mnoho pozitivních účinků na tělo a duši.

Samozřejmě, po masáži se budete cítit naprosto uvolněně. Ale to není vše. Můžete očekávat zlepšení oběhu v těle, detoxikaci, podporu imunity, snížení únavy a bolesti svalů a kloubů a dokonce i zlepšení stavu pleti. Není to úžasné? Ale kuk, to ještě není vše. Ájurvédská masáž také podporuje emociální vyrovnanost. Je známo, že pomocí masáže může dojít ke snížení úzkosti a depresivních stavů.

Doma vs. profesionální masáž

A teď možná říkáte, že to zní skvěle, ale že nemáte čas ani peníze na pravidelné návštěvy masážního salonu. A já to chápu. Ale víte co je super na ájurvédské masáži? Že ji můžete dělat doma!

Je pravda, že profesionální masáž je vždycky lepší, protože maséři jsou vyškoleni a vědí, co dělají. Ale pokud nemáte takovou možnost, nezoufejte. S několika základními pokyny a trochou praxe můžete ájurvédskou masáž provádět sami doma. A jak na to, se dozvíte v dalších částech tohoto průvodce. Tak zůstaňte s námi!